TEiW to nieformalna grupa artystyczna zajmująca się przede wszystkim działalnością teatralną. Na koncie zespołu znajduje się ponad 20 premier. Większość z nich stanowiły spektakle autorskie prezentowane w Polsce i za granicą. Podstawą działalności TEiW jest teatr ruchu.

 więcej...


Reżyser (dyplom ZASP 2004), absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza oraz Papieskiego Wydziału Teologii Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie, analityk programów radiowych i telewizyjnych. Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 więcej...
Warsztaty teatralne, filmowe i inne.

 więcej...


Biuletyn Informacyjny
Miło mi poinformować, że właśnie ukazał się kolejny numer Biuletynu Informacyjnego PSPI, w którym znalazł się mój artykuł "Tekst pisany szybko - Meksyk".
Serdecznie zapraszam do lektury!

Biuletyn Informacyjny 2014

pspi.org.pl
Recenzja Listów do Skręcipitki

Na portalu teatralny.pl ukazała się recenzja Listów do Skręcipitki pokazywanych niedawno na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie. Recenzentka Magdalena Tarnowska napisała m.in.:

Spektakl Małgorzaty Szyszki to historia o miłości, ale bez lukru. Ani razu nie padają słowa "kocham cię", a mimo to widz czuje, że Antoleniek musiał kochać swoją żonę i córkę. Ojczyznę też kochał i to z kolei słychać w każdym zdaniu padającym z ust aktora. Mimochodem ciągle wspomina o Warszawie, śpiewa "Płynie Wisła, płynie", wymyśla kolejarzowi, który miał czelność krytykować polską mowę. Patriotyzm zwykłego człowieka, nie pisarza czy poety wypełnionego wzniosłymi ideałami walki o wolność. Półprywatny ogląd historii to ogromna wartość tego przedstawienia.

Świat mknie do przodu. Rozpędzonego pociągu nie da się zatrzymać. Historia zostaje daleko w tyle. Pociąg pędzi coraz szybciej. Widoki za oknem rozmazują się i znikają w przyśpieszonym tempie – taką cenę płacimy za niemożność powrotu do przeszłości. Korzystajmy więc w pełni z uroków podróży. Kogo przeszłość pociąga – niech wsiada do pociągu i posłucha opowieści zapisanej w Listach do Skręcipitki.


Całość recenzji: teatralny.pl - Pociąg do przeszłości
FESTIWAL NAUKI

1) Festiwal Nauki, który odbędze się 12.12.14 w piątek w godz. 17.00-19.00 w szkole przy ul Konińskiej. Zapraszamy szkoły podstawowe klasy 0-6, gimnazjaliści mile widziani:). W załaczniku ulotka informacyjną, szczególowy plan zanjduje się nastronie www.stacjaursus.org.pl.

2) Pokaz filmu "Duch Achera" oraz krótkiego filmu Mikołajkowego zrealizowanego pod opieką Małgorzaty Szyszka 13.12.14 Acherówka godz. 10.30-11.30. Zapraszamy szkoły podstawowe klasy-5-6 oraz gimnazjum.

3) zajęcia TANECZNY MIX odbywaja się do 17.12 włącznie- dla szkoły podstawowej w Acherówce, dla gimnazjum w gimnazjum przy ul. Dzieci Warszawy.

FESTIWAL NAUKI - PROGRAM
DYPLOMY I PODZIĘKOWANIA

DYPLOM ARTES.DOCS

PODZIĘKOWANIA ARTES.DOCS

DYPLOM PROMMSE

DYPLOM Universidad Veracruzana
FESTIWAL "MONOWschód"

Listy do Skręcipitki zaprezentowaliśmy podczas II Międzynarodowego Festiwalu Monospektaklu w Wilnie "MONOWschód", który rozpoczął się 7 listopada
A tak o nas pisała prasa: Teatralna Niedziela0 , L24plius , Vilnius Events


MATERIAŁY PRASOWE Z PRASY MEKSYKAŃSKIEJ
Pokazy filmów Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina oraz Dziwierz

materiały prasowe do pobrania
POKAZ FILMOWY

30 października o g. 12.00 prezentujemy "Beryszońkim Szlakiem Fryderyka Chopina" na Uniwersytecie w Veracruz.
SKARB DUCHA ACHERA

Efekt końcowy warsztatów filmowych w ramach projektu STACJA URSUS.
Warsztaty teatralne dla rodziców i dzieci "Gdzie jest król"

ARTYSTYCZNY PAŹDZIERNIK
W tym roku także będziemy uczestniczyć w 4-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów o SZTUCE ARTES.DOCS w dniach 23.10-7.11 Meksyk DF, ARTESDOCS

Tym razem w programie pokaz dwóch filmów dokumentalnych:

Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina
Opowieść o inspiracjach kulturą ludową w twórczości polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Autorzy filmu Małgorzata Szyszka i Maciej Rychły zawędrowali do regionu Berry we Francji gdzie Chopin przebywał u George Sand w Nohant. Przyprowadziła ich tam prosta melodia do autorstwa której przyznają się zarówno polscy jak i francuscy muzycy ludowi.

Reżyseria: Małgorzata Szyszka, Scenariusz i realizacja: Maciej Rychły, Tłumaczenie: Agata de Latour, Zdjęcia: Wojciech Jakubczak, Montaż: Barbara Mazurek, Produkcja: Stowarzyszenie SGPTM, Film zaprezentowano na XVII Festiwalu Rozstaje w Krakowie

Spotkanie z Dziwierzem - rozwijanie wyobraźni
To cykl prostych ćwiczeń teatralnych prezentowanych przez Małgorzatę Szyszka. Celem warsztatu jest zachęcenie zarówno uczestników jak i widzów do poszukiwania swojego wewnętrznego "Dziwierza" oraz do przetworzenia go w akt twórczy. Na to pytanie, Kto lub co to jest "Dziwierz"? musi każdy odpowiedzieć sobie sam.

"Dziwierz" – słowo nie istniejące w języku polskim, dźwiękowo kojarzące się ze "zwierzęciem", "czymś dziwnym", "tajemną wiedzą" dziwierz.art.pl

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szyszka, zdjęcia: Tadeusz Gastman, montaż: Barbara Mazurek, Produkcja: Fundacja Sztuki Marebito, Finansowanie: MKIiDN, program Edukacja Kulturalna; projekt Forum Dobrych Praktyk, program Grundtving, uczenie się przez całe życie; projekt Europe as moving cultures

oraz wystawy fotografii autorstwa Artura Sochana:

GROTOWSKI VIA POLEN-INDIA-MEXICO, ARTUR SOCHAN
Wystawa nawiązuje do dwóch podróży autora, podczas których powstały filmy dokumentalne opowiadające o inspiracjach Jerzego Grotowskiego kulturą Indii i Meksyku* I tak to tropy wyznaczone, przez tego wybitnego polskiego reżysera i teoretyka teatru pozwoliły na uchwycenie zjawisk przemijających w kulturach ulegających powszechnej globalizacji.
Fotograficzną podróż zaczynamy od spotkania z Baulami tj. świętymi śpiewakami z Indii, piewcami wolności i miłości, nie uznającymi podziału kastowego. Następnie poznajemy młodych artystów z Bibhaban Theatre z Kalkuty oraz LArTES w Meksyku którzy podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Suprijo Samajdara oraz Jaime Soriano Palmę starają się zgłębić tajniki teatru inspirowanego ideami Jerzego Grotowskiego. Wreszcie z polskim antropologiem Witoldem Jacórzyńskim udajemy się do San Cristbal de la Casa gdzie uczestniczymy w indiańskich obrzędach święta zmarłych. I tak to podczas tego święta symbolicznie przekraczamy granicę realności i dokumentu wkraczając w świat wyobraźni artysty, w której przetwarza wątki napotkanej rzeczywistości w portrety współczesnych kobiet wystylizowanych na madonny. Koniec wyznacza cykl autoportretów w których autor jakby zwierzał się nam z przemiany jaka się w nim dokonała podczas podróży.

W efekcie wypraw powstały dokumenty "Amecameca", "Nie zatrzymujcie się" oraz jest realizowany "Indie-Grotowski" w reż. Małgorzaty Szyszki, Produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych

Miło nam poinformować, że filmy dokumentalne Tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku: Amecameca i Nie zatrzymujcie się, reż. Małgorzata Szyszka, autor zdjęć Artur Sochan i Tadeusz Gastman, montaż Barbara Mazurek, tłumacz: Marcin Kozlowski zostaną zaprezentowane 16.10. 2014 r na II Przeglądzie Filmów w ramach projektu Antropologii Audiowizualnej w San Cristobal de la Casa (MEKSYK).
IIA - Segundo Encuentro Académico de Antropología Audiovisual
PROGRAM DO POBRANIA
Miło mi was poinformować, że:
monodram "Listy do Skręcipitki" w mojej reżyserii, wykonaniu Zacharjasza Muszyńskiego jedzie na Litwę.
Będzie prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Monospektaklu w Wilnie "MONOWschód II".
Wystąpię tam dwa razy:
8-go listopada o g. 14:00 w Solecznickim rejonowym Ośrodku Kultury
a 9-go listopada o g. 19:00 na głównej scenie Teatru na Pohulance.
program Festiwalu na stronie: Polskie Studio Teatralne w Wilnie


Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem
Już w najbliższy poniedziałek 1-go września, w 75.rocznicę wybuchu II wojny światowej - zapraszamy do TVP Historia. W cyklu Kalendarium Historyczne, o godz. 18.15 emisja filmu pt. Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem. Dokument w reżyserii dr. Huberta Chudzio i Małgorzaty Szyszki został zrealizowany przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność na zlecenie Narodowego Centrum Kultury.
www.enrs.eu/events
WARSZTATY LABIRYNT POSTACI
SCENA LUBELSKA 30/32 WARSZAWA

Warsztaty mają na celu rozwój komunikatywności i zdolności interpersonalnych umożliwiających zarówno odbiór jak i oddziaływanie poprzez sztukę na otoczenie. W trakcie warsztatów będziemy między innymi pracować nad:
1. Przestrzenią w której żyjemy, dorastamy, którą zmieniamy,
2. Światem ludzkich fascynacji naukowych, ar...tystycznych (literatura, muzyka, film, teatr, plastyka itd.)
3. Światem fantazji - marzeń i przeżyć sennych,
4. Światem kreacji artystycznej,
5. Świadomością ciała wraz z próbą zaadoptowania tego doświadczenia na polu psychologii postjungowskiej.
Będziemy poznawać tajniki teatru współczesnego.
Najbliższy terminy to: 29.06.2014
Płatności: 30,00 złotych.
Kontakt: 501392436, e-mail.przeoczenie(at)tlen.pl

Prowadzenie: Małgorzata Szyszka
spotkanie: Fryderyk Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Część III
FB 01 / FB 02 / FB 03 / FB 04 / FB 05 /

spotkanie: ŚWIATŁO
FB 01 / FB 02 / FB 03 / FB 04 /

spotkanie: LABIRYNT
FB 01 / FB 02 /
TRAGEDIA GRECKA - komediowa parafraza zdarzeń na Olimpie

Bogowie obdarzeni ludzkimi przywarami oraz magicznymi siłami postanawiają na nowo opowiedzieć własne historie. Kto jest najważniejszy najpiękniejszy, najdzielniejszy?
autor tekstu i reżyseria: Małgorzata Szyszka
w spektaklu biorą udział: Małgorzata Hilt, Dorota Porowska i Piotr Duda
choreografia: Dorota Porowska, Kostiumy: Marzena Turek-Gaś
produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
www.sgptm.com.pl

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawy
Czas zdarzenia: Spektakl + prezentacja na temat założeń Teatru Greckiego: 60 minut

"Gdzie jest król"
scen. M. Szyszka, w reż. H. Domański


Zdjęcia z premiery TRAGEDIA GRECKA

TRAGEDIA GRECKA - komediowa parafraza zdarzeń na Olimpie. Bogowie obdarzeni ludzkimi przywarami oraz magicznymi siłami postanawiają na nowo opowiedzieć własne historie. Kto jest najważniejszy najpiękniejszy, najdzielniejszy?

Finał 17. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego
Koncert Finałowy


Temat:
"Mimozami jesień się zaczyna… – literacki obraz zmienności i urody świata"

W koncercie wystąpią wskazani przez Jury uczestnicy Konkursu z terenu województwa lubelskiego. Po prezentacjach artystycznych nastąpi odczytanie protokołu oraz wręczenie nagród i wyróżnień.

Sprawdź
LISTĘ LAUREATÓW

Koncert Finałowy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego poprzedzony zostanie spektaklem pt. "Gdzie jest król" na podstawie scenariusza Małgorzaty Szyszki, w reżyserii Huberta Domańskiego z Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach.
Konkurs recytatorski

Do pobrania: Konkurs recytatorski - regulamin


Pokaz demo-project GROTOWSKI-INDIE
6 grudnia 2013 w ramach obchodów dnia patrona szkoły odbył się pokaz demo-project GROTOWSKI-INDIE w Zespole Szkół "Bednarska" im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji.

INDIE GROTOWSKI from Artur Sochan on Vimeo.


ZAPRASZAMY, na premierowy pokaz TRAGEDII GRECKIEJ autorstwa i w reżyserii Małgorzaty Szyszki dnia 9 grudnia o godz. 12.00

Gimnazjum 46, im. Szarych Szeregów ul. Kasprzaka 1/3 Warszawa
w spektaklu biorą udział: Małgorzata Hilt, Dorota Porowska i Piotr Duda
choreografia: Dorota Porowska, Kostiumy: Marzena Turek-Gaś
produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
www.sgptm.com.pl
Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawy
Czas zdarzenia: Spektakl+ prezentacja na temat założeń Teatru Greckiego: 60 minut

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt pod numer tel.501392436 lub e-mail.sgptm(at)tlen.pl

LISTY DO SKRECIPITKI będą prezentowane w Gdańsku
IV edycja Festiwalu Monodramu MONOBLOK odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2013 r. na deskach Teatru w Blokowisku w klubie Plama GAK. Festiwal ma formę konkursową. Spektakle, wybrane spośród nadesłanych propozycji, oceniać będzie trzyosobowe jury. Do udziału w festiwalu zostało zakwalifikowanych siedem spektakli:

Zacharjasz Muszyński "Listy do Skręcipitki" (reż. Małgorzata Szyszka, Warszawa)
Peter Cizmar "Macbeth" (Słowacja)
Łukasz Matuszek "Russkij Ostrov" (Cieszyn)
Sebastian Bieżyński "Niesamowite zagęszczenie rekinów" (Kraków)
Mateusz Olszewski "Novecento" (Warszawa)
Sylwia Najah "Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia" (Warszawa)
Wojciech Kowalski "Porady dobrego wojaka Szwejka" (Częstochowa)

Jako imprezę towarzyszącą zobaczymy spektakl w wykonaniu Karoliny Piechoty.

Na festiwal zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Bilety na pojedyncze spektakle będą dostępne podczas festiwalu w klubie Plama, normalny w cenie 15 zł i ulgowy 10 zł.
Wydarzenie na FB: IV MONOBLOK


LISTY DO SKRECIPITKI będą prezentowane podczas
WROCŁAWSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

W dniach 18 - 21 października 2013 we Wrocławiu odbędą się 47. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Od piątku do poniedziałku będziemy świadkami corocznego święta monodramu, które ma już swoje stałe miejsce w budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie przy ul. Braniborskiej 59.

W tym roku w programie WROSTJA: pokazy premierowe wrocławskich aktorów, mistrzowskie pokazy Andrzeja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza, część konk...ursowa czyli 42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora oraz dzień PWST, podczas którego odbędą się pokazy studenckich etiud i spektakli oraz sesja i promocje publikacji. Wyraźnymi akcentami tegorocznej edycji festiwalu będą Wrocławskie Monodramy i Szekspir.

Organizatorzy WROSTJA, którymi są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Mieszkańcy Dolnego Śląska w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy WROSTJA od 2000 roku, będą mogli obejrzeć monodramy w październiku i listopadzie w 13 miastach regionu: Bolesławcu (19-21.10.), Dzierżoniowie (10.10), Głogowie (19.10), Górze (11.10), Jaworze (18.10), Jeleniej Górze (16.10), Legnicy (14.11), Oleśnicy (16 i 22.10.), Oławie (17.10), Świdnicy (21.10), Wałbrzychu (26.11.), Wojcieszowie (12.10) i Zgorzelcu (27.11). W miastach Dolnego Śląska wystąpi łącznie 8 aktorów z 19 spektaklami.

Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Wrocławia.

18-21.10.2013

Program:

18.10.2013 (piątek) - Premierowe Wrocławskie Monodramy
16.00 Bogusław Kierc "Manatki" spektakl autorski
17.30 Krystyna Krotoska "No właśnie co" wg Samuela Becketta
19.00 Anna Skubik "Takaja" wg Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk
20.30 pokaz mistrzowski - Olgierd Łukaszewicz "A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?" wg Stanisława Wyspiańskiego

19-20.10.2013 (sobota-niedziela)
42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora - lista uczestników tutaj
(konkurs dla młodych polskich aktorów lub debiutujących w teatrze jednego aktora)
W konkursie ocenianych przez jury wystąpi 9 aktorów:

19.10. (sobota) – od 13.30 do 18.00 – spektakle konkursowe
Teresa Kowalik "Set of structures"
Julia Wyszyńska "Medea"
Zacharjasz Muszyński "Listy do Skręcipitki" - reż. Małgorzata Szyszka
Tomasz Pisarek "Love"
18.00 - blok spektakli towarzyszących
- Aleksandra Miska "Marzenie Nataszy" wg Jarosławy Pulinowicz
(laureatka XIV FeTA – Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich, Wrocław 2013)
- Małgorzata Dwulit "Malowane" wg "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietlany Aleksijewicz
- Kamila Winkler "Tam", wg "Fuck you, Eu.Ro.Pa!" Nicolety Esinencu
(laureatki 9. Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE, Słupsk 2013)

20.00 pokaz mistrzowski: Andrzej Seweryn "Szekspir Forever"

20.10. (niedziela) – od 13.30 do 19.00 – spektakle konkursowe
Dominika Kojro "Jolie"
Amin Bensalem "Rum and vodka online"
Tomasz Błasiak "Sebastian X"
Jerzy Pal "Kolega Mela Gibsona"
Teresa Stępień – Nowicka "Elizabeth Watson - cichociemna"
20.00 Zdzisław Kuźniar "Ja, Feuerbach” wg Tankreda Dorsta
21.00 echa dnia
22.00 publiczne ogłoszenie decyzji jury i wręczenie nagród 42. OFTJA

21.10.2013 (poniedziałek)
Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im L.Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

11.00 sesja "Moja praca nad monodramami", moderator red. Tomasz Miłkowski
Uczestnicy: Ewelina Ciszewska, Elżbieta Golińska, Jolanta Góralczyk, Anna Twardowska,Bogusław Kierc, Anna Kramarczyk, Krystyna Krotoska, Agata Kucińska, Zdzisław Kuźniar, Piotr Kondrat, Anna Skubik

13.00 promocja publikacji z serii "Czarna Książeczka z Hamletem"
Andrzej Żurowski "Scenariusze Szekspirowskie” oraz publikacji
"Szekspiromania. Księga dedykowana pamięci Andrzeja Żurowskiego" pod redakcją Anny Cetery

14.00 etiudy i spektakle studentów PWST. Filia we Wrocławiu
etiudy: Wydział Aktorski:
Filip Kowalczyk: "Bracia Karamazow" Fiodor Dostojewski
Pola Błasik: "Miłość na Madagaskarze" Turrini Peter
Izabela Baran: "Merylin Mongoł" Nikołaj Kolada
opieka pedagogiczna: Grażyna Kruk – Schejbal
Michał Surówka: M. Sieniewicz "Czwarte niebo"
opieka pedagogiczna: Halina Śmiela
Wydział Lalkarski:
Dagmara Włoszek: "Gęś i..." na motywach książki Wolfa Erlbrucha "Gęś,śmierć i tulipan"
Dominika Byrska: "Folklor, folklor..." na motywach "O ubogim szewcu i chciwym młynarzu" Gustawa Morcinka
spektakle:
Marcin Sosiński: "Upadek", scenariusz i reżyseria: Jacek Timingeriu
Igor Fijałkowski: "Ptaszma. Historia Chłopca", inspirowany powieścią „Białe na czarnym" Rubéna Davida González Gallego, scenariusz i reżyseria: Marta Streker

18.00 Piotr Kondrat "Shylock" wg Williama Szekspira, scenariusz Andrzej Żurowski
19.30 koncert Marjorie Hayes (USA) pt. "Finding home/ Odnaleziony dom"
21.00 zakończenie WROSTJA

Wszystkie wydarzenia WROSTJA odbywają się w salach Teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu przy ul Braniborskiej 59.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Spotkań jest wolny! Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązuje rezerwacja - od 1 października 2013
Link do wydarzenia na fb: WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
Opisy spektakli na: www.wrostja.pl


Festiwalu ARTES.DOC
Terminy prezentacji filmów Amecameca i Nie zatrzymujcie się w reżyserii Małgorzaty Szyszki, zdjęcia Artur Sochan podczas Festiwalu ARTES.DOCS w Meksyku.

Centro Cultural Universitario de la UNAM, Sala José Revueltas:
Screening of Don' t stop and Amecameca
Wednesday 23rd, 18:30 hrs

Foro de las Artes:
Screening of Don' t stop and Amecameca
Thursday 24th, 18 hrs.

Centro de Capacitación Cinematográfica, Sala 4:
Master class
Thursday 24th, 13:00 hrs

Cineteca Nacional:
Screening of Don' t stop and Amecameca
Friday 25th, 17:00 hrs


Podwórkowe opowieści


Gdzie jest król?

Pokaz premierowy zabawy teatralnej "Gdzie jest Król?" aut. i reżyserii Małgorzaty Szyszki
występują: Małgorzata Hilt, Zacharjasz Muszyński, Patryk Świerlikowski
muzyka: Weronika Kwiatkowska
scenografia i kostiumy: Marzena Turek-Gaś

Finansowanie ze Środków Miasta st. Warszawy


Pokazy filmu "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem"

W niedzielę, 1 września, na ruinach wieluńskiej fary odbył się plenerowy pokaz filmu dokumentalnego "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" w reżyserii Huberta Chudzio i Małgorzaty Szyszki. Najstarsi mieszkańcy "polskiej Guerniki" i okolic opowiadali w nim o początkach II wojny światowej.

Miasta zagłady na wieluńskiej farze

Fotorelacja z Pokazu filmu Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem

Fotorelacja z Pokazu filmu Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem

Sieradz Nasze Miasto
Zaproszenie
Premiera zabawy teatralnej "Gdzie jest Król?" aut. i reżyserii Małgorzaty Szyszki
występują: Małgorzata Hilt, Zacharjasz Muszyński, Patryk Świerlikowski
muzyka: Weronika Kwiatkowska
scenografia i kostiumy: Marzena Turek-Gaś


Zdjęcia z Podwórkowych Opowieści - Warsztaty 3.08.2013
plastyczny - Marzena Turek-Gaś, filmowy - Barbara Mazurek, aktorski - Małgorzata Szyszka i Malgorzata Hilt, muzyczny - Weronika Kwiatkowska


PODWÓRKOWE OPOWIEŚCI
Zapraszamy wszystkich chętnych (rodziców z dziećmi, młodzież jak i seniorów) do udziału w II edycji wakacyjnych warsztatów artystycznych.

Chcesz zagrać w spektaklu, zbudować scenografię lub stworzyć kostium teatralny? A może wolisz spróbować swoich sił kręcąc film – jeżeli tak - to przyjdź do nas!!!!!

3 sierpnia 2013 r (sobota) pomiędzy godz. 11.00-15.00 będziemy działali w parku przy Amfiteatrze Bemowo ul. Raginisa w Warszawie Warszawa

godz. 11.00 -14.00 – warsztat plastyczny / tworzenie scenografii i kostiumów do spektaklu, poprowadzi: Marzena Turek- Gaś

godz. 14.00 – zabawa teatralna "Gdzie jest król?", autorstwa i reżyserii Małgorzaty Szyszki, występują: Małgorzata Hilt i Zacharjasz Muszyński, muzyka: Weronika Kwiatkowska, scenografia i kostiumy: Marzena Turek-Gaś (oraz uczestnicy warsztatów)

godz. 11.00-15.00 – warsztat filmowy, poprowadzi: Barbara Mazurek (liczba miejsc ograniczona, zapisy na warsztat filmowy pod numerem tel. 501392436 lub e-mail. sgptm@tlen.pl)

P.S. Ze względu na piknikowe warunki imprezy, w przypadku niesprzyjającej pogody warsztaty odbędą się w innym terminie.

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych www.sgptm.com.pl
Projekt finansowany ze środków Miasta St. Warszawy

Małgorzata Szyszka - scenarzystka/reżyser
Uzyskała dyplom reżysera (ZASP 2004), absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta St. Warszawy. Prowadzi własny teatr w ramach którego między innymi wyreżyserowała na podstawie opowiadań F. Dostojewskiego - "Dwa razy dwa - cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe". Produkcja ta nagrodzona została podczas 32. OFTJA we Wrocławiu. Od paru lat zajmuje się reżyserią filmów i reportaży. Wyreżyserowała między innym dokumenty "Śladami F. Dostojewskiego po Petersburgu", "Tak sobię chodzę, czyli nasz Hyde Park w Londynie", "Śladami Zbigniewa Herberta po Lwowie", "Historie pewnej ryciny, ...Fryderyk Chopin w Wielkopolsce" oraz niezależne teatry tv "Portret młodego aktora", "Flirt" wg. M. Białoszewskiego, "Jaka dziś pogoda..." wg. F. Dostojewskiego. www.szyszka.art.pl Autorka wielu dramatów dla dzieci tj. "Gdzie jest król?", "Tragedia Grecka", "Człowiek ze śmietany", "Dzyń", "Błękitny krąg". Autorka warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży DZIWIERZ. Wyreżyserowała dla dzieci bajkę "Wars i Sawa" na podstawie wspólnego z Katarzyną Ciesielska scenariusza (finansowanie Stołeczna Estrada). Współpracuje z Centrum sztuki dziecka w Poznaniu. www.dziwierz.art.pl

Marzena Turek-Gaś - scenografia/kostium
Ur.1972 w Białymstoku. Studiowała w krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 2001 roku zrealizowała dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego i Malarstwa. Ukończyła PLSP im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie (dyplom z Meblarstwa artystycznego). W 2006 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Jej obraz Above and Beneath był prezentowany podczas największej światowej wystawy malarstwa (The Winsor & Newton World – Wide Millenium Painting Competition) w: Londynie - Mall Gallery, Sztokholmie - World Trade Center i Nowym Jorku - United Nations.
Dorobek artystyczny to około 100 indywidualnych i zbiorowych wystaw: w Brnie, Colorado, Londynie, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Ogaki, Seulu, Sztokholmie, Katowicach, Krakowie, Warszawie (Galeria Milano), Chorzowie, Gdańsku (CSW Łaźnia), Legnicy, Łodzi, Szczecinie, Toruniu (Wozownia). Bierze również udział w wielu znaczących międzynarodowych wystawach i festiwalach plakatu i designu.

Barbara Mazurek - warsztat filmowy
Ukończyła UJ w Krakowie (polonistyka), Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie (reżyseria i scenariopisarstwo) oraz kurs scenopisarstwa telewizyjnego "Scena i Dialog" Agnieszki Kruk. Od 1989 roku związana z alternatywnym teatrem "Performer" Pawła Dudzińskiego. Prowadziła przez rok warsztaty filmowe w LXXXVI Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Od 2008 roku pracuje jako montażystka w TVN 24 (reportaże, dokumenty, krótkie formy telewizyjne), jednocześnie współpracuje jako montażystka przy licznych projektach indywidualnych (m.in.: dokumenty dla TVP, etiudy studenckie i filmy dyplomowe dla "Filmówki", projekty z reżyser Małgorzatą Szyszką: "Mazateccy szamani", "Beryszońskim Szlakiem", "Amekameka" , "Irena Anders". Cechuje ją dociekliwość, umiejętność obserwacji i analizowania zarówno realnej rzeczywistości jaki i tej zamkniętej w materiale filmowym, niechęć do schematów w myśleniu i działaniu.

Małgorzata Hilt - aktorka
Aktorka filmowa i teatralna. Studiowała w PWSFTViT, absolwentka dwuletniego studium techniki gry aktorskiej według „ Method” Lee Strasberga oraz techniki improwizacji według Violi Spolin Związana z Teatrem Nowym Adama Hanuszkiewicza. Grała m.in w "Zagraj to jeszcze raz , Sam", Woody Allen " Ballady i Romanse". A. Mickiewicz " Moralność Pani Dulskiej". G Zapolska "Wesele". S. Wyspiański Oprócz pracy w macierzystym teatrze wystąpiła w sztukach niezależnych takich jak: "Pterodaktyle"," Miss America" . "Pan Kolpert" Od 2011roku związana z Teatrem Improwizacji "Anima", gdzie zagrała wszystko łącznie z plemnikiem. Ma na swoim koncie role w takich serialach T.V jak: "Plebania", Klan", " Na Wspólnej", " Przeznaczenie" Od 2012 produkuje swoje krótkometrażowe filmy: "Strych", " Randka" Jest także świeżo upieczoną pisarką , autorką zbioru opowiadań p.t "Wycinanki”https://www.facebook.com/hiltmaga

Zacharjasz Muszyński - aktor
Urodził się 26 października 1984 roku w Moskwie, wychował na Ukrainie. Jego przodkowie ze strony Ojca byli Polakami. Mieli ziemię pod Stanisławowem (obecnie Iwano-Frankiwsk). Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 roku i zmianie granic nie zdecydowali się na repatriację licząc, że to wszystko jest przejściowe. Już jako szesnastolatek wiedział, że chcę mieszkać w Polsce. Ukończył polską szkołę im. Księdza Józefa Tischnera w Użgorodzie, a także szkoły muzyczne na trąbkę i fortepian i następnie Akademię Teatralną w Kijowie. W Polsce studiował m.in. muzykologię w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Sanoku i śpiew operowy na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Śpiewał w chórze łódzkiego Teatru Wielkiego. Gram w polskich filmach i na scenach polskich teatrów. zmuszynski.eu

PODWÓRKOWE OPOWIEŚCI
Po raz kolejny zapraszamy na bezpłatny warsztat twórczego pisania. Tym razem poznamy podstawy scenariopisarstwa. Zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i doświadczenia. Warsztat dla młodych i dojrzałych, dla początkujących i dla osób, które już rozpoczęły swoją przygodę z twórczym pisaniem.
Warsztat prowadzony przez Małgorzatę Budzyńską, pisarkę, scenarzystkę i tłumaczkę, iberystkę, absolwentkę kursów scenariopisarstwa w New York Film Academy, autorkę 20 książek i 4 e-booków wydanych w Polsce (m.in. bestsellerowej serii "Ala Makota") i kilku publikacji poza granicami (Grecja, Hiszpania)
Bezpłatny warsztat pisarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych www.sgptm.com.pl

13 lipca 2013 spotkanie przy Amfiteatrze Bemowo ul. Raginisa, 01-459 Warszawa, w godzinach 10.00 – 15.00

Zapraszamy wszystkich chętnych! Liczba miejsc ograniczona. Zapisy:
Małgorzata Szyszka, e-mail. sgptm@tlen.pl Można także zarezerwować miejsce dzwoniąc pod numer 501392436
Zgłoszenia prosimy nadsyłać mejlem do 11 lipca 2013 r

Finansowanie: Urząd Miasta st. Warszawy


Pokaz przedstawienia "Listy do Skręcipitki"
Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że 13 lipca br. o godzinie 20:00 na scenie teatru "Scena Lubelska" (ul. Lubelska 30/32 III piętro) odbędzie się kolejny pokaz przedstawienia "Listy do Skręcipitki".
wydarzenie na portalu Facebook: facebook
"Listy do Skręcipitki" to monodram w wykonaniu ZACHARJASZA MUSZYŃSKIEGO (zmuszynski.eu) stypendysty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013. (listydoskrecipitki.blog.pl)

Spektakl "Listy do Skręcipitki", którego premiera miała miejsce w Warszawie 8 czerwca w czasie Święta Saskiej Kępy, zgromadził rekordową widownię. Na salę teatralną Klubu Kultury Saska Kępa, obliczoną została na 150 miejsc siedzących weszło 200 osób. Trzeba było dostawiać krzesła. Widzowie siadali też na podłodze. Pierwszy raz w historii Klubu Kultury Saska Kępa ktoś z chętnych nie został wpuszczony na salę. Zdecydowały o tym po prostu względy bezpieczeństwa. Spektakl będzie regularnie grany w całej Polsce od września. Ponieważ jest już po "chrzcie bojowym", który był wyjazd do Kutna na zamknięcie sezonu teatralnego (sala kutnowskiego teatru zgromadziła komplet widowni), a monodram został tam bardzo dobrze przyjęty, dlatego zdecydowaliśmy się pokazać go kilka razy w wakacje na małej, zaprzyjaźnionej, prywatnej scenie.

Cena biletu: 20 złotych. Prosimy jednak o przesłanie do końca tygodnia, czyli do piątku 12 lipca informacji, czy są Państwo zainteresowani przyjściem na spektakl. (Ponieważ "Scena na Lubelskiej" obliczona jest na oko 60-70 osób, ważne jest dla nas wykorzystanie każdego miejsca)

O kolejnych terminach przedstawień będziemy Państwa informować. Można je też znaleźć na stronie projektu w zakładce "Terminy spektakli" listydoskrecipitki.blog.pl/terminy-spektakli


Oficjalny zwiastun monodramu:Słowo o monodramie:
Tytuł "Listy do Skręcipitki" został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego (1884-1922) do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej (1884-1969) pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale głównie pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki talentowi literackiemu ich autora.
Listy są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.
Aktor Zacharjasz Muszyński we wniosku o stypendium artystyczne do Ministerstwa Kultury i dziedzictwa narodowego napisał: "Autor listów Antoni Adamski jest mi duchowo bliski z wielu powodów: ma ironiczne spojrzenie na rzeczywistość, lubi trochę poświntuszyć, a ponadto kocha muzykę. Wspaniałe są jego opisy momentów, kiedy śpiewa dla sanatoryjnych kuracjuszy, a ponieważ w listach podaje repertuar, więc fragmentarycznie można to odtworzyć i sobie wyobrazić.
Listy łączą dwie kultury, które są mi bliskie. Po pierwsze kulturę polską, z którą jestem związany emocjonalnie, poprzez swoje pochodzenie, a także fakt, że od 2004 roku mieszkam w Polsce i staram się ją współtworzyć. Po drugie kulturę rosyjską, w której wyrastałem, bo urodziłem się w czasach, gdy Ukraina, której jestem Obywatelem była republiką radziecką, więc w szeroko pojętych mediach mojego dzieciństwa dominowała kultura rosyjska."
Ministerstwo przyznało mu stypendium. W styczniu 2013 roku pod adresem: listydoskrecipitki.blog.pl został założony blog, który jest dziennikiem prac nad całym projektem zatytułowanym „Listy do Skręcipitki”. Tam można poznać fragmenty listów, wszystkie szczegóły dotyczące monodramu, a także postępów prac przy jego realizacji.

Patronat nad spektaklem przyjęły "TVP Warszawa", miesięcznik "Stolica" i "Stacja Kultura", a opieką redakcyjną otoczyła stacja radiowa "RMF Classic".
"W przestrzeni otwartej" - wystawa
Nasze filmy oraz artykuł Macieja Kozłowskiego na stronie Instytutu Grotowskiego. Zapraszamy!!!!!!
Dziedzictwo Jerzego Grotowskiego w Meksyku

Filmy prezentują sylwetkę Jerzego Grotowskiego widzianą oczami meksykańskich artystów. W 2009 roku wraz z Arturem Sochanem (autorem zdjęć) i Marcinem Kozłowskim (studentem antropologii) udałam się na trzytygodniową wyprawę tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku. Podczas podróży spotkaliśmy byłych współpracowników Jerzego Grotowskiego, którzy opowiedzieli nam o jego wpływie na ich życie i twórczość. W ten oto sposób mieliśmy szansę zapoznania się zarówno z archiwaliami jak i pracami, które obecnie prowadzą. Poznaliśmy kulturę Meksyku w kontekście wypraw: Antonina Artauda do Indian Tarahumara, Jerzego Grotowskiego do Huicholi, poszukiwań teatralnych w okolicy Amekameca w 1985 roku.
Dzięki wysiłkowi wielu osób mamy przyjemność zaprosić Państwa na filmowe spotkanie, którego bohaterami są:
- Nicolás Núnez, reżyser, pedagog teatralny, założyciel Warsztatu Poszukiwań Teatralnych, UNAM, uczestnik programów Drzewo Ludzi i Teatru Źródeł w Polsce, organizator wyprawy do Sierra Huichola, brał udział w pracach Tybetańskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Indiach,
- Jaime Soriano Palma, reżyser i pedagog teatralny uczestnik wielu warsztatów i spotkań roboczych, współpracował między innymi z Eugeniem Barbą. Obecnie jest założycielem Laboratorio „Jerzy Grotowski” de Creación y Formación en Artes Escénicas (LartES) w Meksyku, uczestnik wyprawy do Sierra Huichola i prac Teatru Źródeł w Polsce, założyciel LARTES
- Helena Guardia de Tagle, aktorka i malarka, dawny członek TIT/UNAM, uczestniczka Teatru Źródeł w Polsce,
- Aline Menasse, reżyserka, aktorka, członek TIT/UNAM,
- Refugio Gonzáles López, Indianin Huichol, plastyk/rzemieślnik, uczestnik Teatru Źródeł w Polsce, dawny członek TIT/UNAM,
- Héctor Soriano Palma, dawny członek TIT/UNAM, (aktor), uczestnik i członek ekipy technicznej podczas wizyt Jerzego Grotowskiego w Meksyku,
- Julitta Teresa Tomaszewska, aktorka, uczestniczka Teatru Źródeł, dawny członek TIT/UNAM,
- Julio Gomez Hernández, aktor, tancerz, antropolog, dawny członek TIT/UNAM,
- Jaime Winkler, psychiatra – specjalista psychodramy, wizytujący wydarzenia Teatru Źródeł w Polsce.

Małgorzata Szyszka - szyszka.art.pl


Jerzego Grotowskiego meksykańskie doświadczenia i kontynuacje
Dziedzictwo Jerzego Grotowskiego w Meksyku


Warsztaty Teatralne - DVD
Płyta DVD z nagranymi warsztatami teatralnymi już dostępna. Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do Fundacji Sztuki Marebito.
Fundacja Sztuki Marebito - www.marebito.pl
Adres:
ul. Gwiaździsta 15 m. 323
01-651 Warszawa
marebito(at)wp.pl


LISTY DO SKRĘCIPITKI
PREMIERA: 8 czerwca godz. 22.00
Klub Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23, Warsaw, PolandNa scenie Zacharjasz Muszyński (zmuszynski.eu).
Reżyserem spektaklu jest Małgorzata Szyszka (szyszka.art.pl). Monodram powstał w oparciu o prawdziwe listy pisane do mieszkanki Saskiej Kępy Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej [1884-1969] (z istniejącego po dziś dzień drewnianego domku przy Walecznych 37) przez jej męża Antoniego Adamskiego [1884-1922].
Tekst opracowała prawnuczka pary - pisarka Małgorzata Karolina Piekarska (piekarska.com.pl). Fotografie zrobił Jacek Kadaj. (kadaj.pl)

Uroczysta prapremiera spektaklu podczas Święta Saskiej Kępy.
Tytuł monodramu został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu. Autentyczne listy, pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę, stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale głównie pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki talentowi literackiemu ich autora.
Listy są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu...


Więcej o monodramie: listydoskrecipitki.blog.pl
Trailer: "Listy do Skręcipitki" - monodram Zacharjasza Muszyńskiego
Mówią o nas:
"Listy do Skręcipitki" w Qadransie Qltury
"Listy do Skręcipitki" w Kurierze Warszawy i Mazowsza
"Listy do Skręcipitki" w porannym Telewizyjnym Kurierze Warszawskim
ZAPROSZENIE


Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo AULA zapraszają na promocję tomiku poetyckiego Aleksandra Owerczuka "Epistulae ad Proximum" ("Listy do Sąsiada"). Wiersze czytać będzie autor.
"Epistulae ad Proximum" to dziennik współczesnego lwowianina, Ukraińca, mieszkającego w pobliżu domu Zbigniewa Herberta.

...Spotkanie odbędzie się we wtorek, 4 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Podczas spotkania planowany jest pokaz filmu pt. "Śladami Zbigniewa Herberta po Lwowie" w reż. Małgorzaty Szyszki.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
www.muzeumliteratury.pl


Relacja z Nocy muzeów w WieluniuPrasa:
Konferencja prasowa połączona z próbą medialną spektaklu: "Listy do Skręcipitki" odbędzie się w piątek 31 maja br. o g. 14:00
Na scenie Teatru "Scena Lubelska".
Warszawa - Praga Południe, ul. Lubelska 30/32. III piętro.
Zapraszam wszystkich chętnych dziennikarzy.
Materiały prasowe do odebrania na miejscu.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Karolina Piekarska
tel. kom. +48602617897
tel./fax +48226175289
www.piekarska.net
blog: piekarska.blog.pl
fotoblog: www.photoblog.pl/piekarska
Oficjalny profil na portalu Facebook: MalgorzataKarolinaPiekarska
Otwarcie wystawy "Irema Anders. Czasu nikt nie zatrzyma"
18 maja 2013, g. 18.00
autorstwa: Małgorzaty Szyszki, Agnieszki Żebrowskiej, Maryli Żuławskiej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Program: Noc Muzeów w Wieluniu


Witajcie, mamy szansę zrealizować nowy projekt filmowy!!!!
Projekt Don Kichoci Europy, może być zrealizowany dzięki pomocy i wsparciu polskiego antropologa Witolda Jacórzyńskiego, który obecnie przebywa na rocznym stypendium Rządu Meksykańskiego w Hiszpanii.

Celem jego badań jest opisanie zjawisk donkichoterii w kulturze, życiu codziennym i tradycji hiszpańskiej. Grono artystów z Polski (między innymi Małgorzata Szyszka - reżyserer od wielu lat współpracujący z Witkiem) postanowiło poszerzyć kontekst antropologiczny i przetworzyć go w formę wyrazu artystycznego tj. film dokumentalny, który będzie odpowiadał na pytanie: Co łączy polską tradycję rycerską z hiszpańską?

Jeżeli chciałbyś zobaczyć film dokumentalny o Don Kichocie proszę wejdź na stronę:
AKTUALNY PROJEKT: Don Kichoci Europy
Limanowa. W piątek w Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej odbył się I Międzyszkolny Turniej "Opowieści zza kurtyny". Na pytania o teatrze, baśniach i bajkach odpowiadali uczniowie trzech limanowskich szkół podstawowych.

W turnieju wzięły udział trzyosobowe drużyny (łącznie 18 dzieci), złożone z uczniów klas ?I – III trzech limanowskich szkół : ZSS nr 1, ZSS nr 3 oraz ZSS nr 4.
Odpowiedzi uczestników oceniała komisja w składzie: Małgorzata Szyszka, Dorota Jędrzejek i Agnieszka Leśniak, która przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca grupom z ZSS nr 3 i ZSS nr 4. Drugie miejsce zajęła grupa z ZSS nr 4, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale grupie z ZSS nr 3. Wyróżnienia otrzymały dwie grupy z ZSS nr 1.
Przewodniczącą jury była Małgorzata Szyszka - reżyser, dramaturg, autorka scenariuszy dla dzieci i młodzieży oraz animatorka kultury, która na zaproszenie grupy teatralnej "Bajtek" i dyrekcji ZSS nr 4 przyjechała z Warszawy.
Po ogłoszeniu wyników konkursu dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych, przygotowanych i prowadzonych przez Małgorzatę Szyszkę.
Nagrody dla uczestników turnieju ufundował Urząd Miasta Limanowa.

Po konkursie dawni aktorzy z Grupy Bajtek, ktorzy dwa lata temu wystawili dramat mojego autorstwa pt. "Gdzie jest Król?" , zabrali mnie na wycieczkę na Górę Miejską.


Cykl warsztatów "W przestrzeni otwartej"Więcej informacji: www.marebito.pl
11-12.05.2013
Warsztat filmowy "Drzewo"/Małgorzata Szyszka

W ciągu jednego weekendu każdy z uczestników "zasadza" własne "filmowe drzewo genealogiczne". Pracę rozpoczynamy od napisania scenariusza etiudy filmowej, następnie przystępujemy do prób i realizacji zdjęć. Ostatni etap to wybór materiału i montaż opowieści. Stawiamy na oryginalność, wyjątkowość, niepowtarzalność prezentowanych historii od abstrakcyjnych impresji filmowych po fabularne dramatyczne opowieści. Ważne by każdy z uczestników miał szansę zbudowania indywidualnej filmowej wypowiedzi w wybranej przez siebie formie. Podczas warsztatu uczestnicy zabudowują przestrzeń, wyznaczają rytm, tworzą dramaturgię, poszukują atmosfery scen. Podczas warsztatu używamy sprzętu, który właśnie macie pod ręka - mogą to być telefony komórkowe.

Pobierz program:
ulotka 1
ulotka 2


"Listy do Skręcipitki"

Trwają przygotowania monodramu "Listy do Skręcipitki" w wyk. Zaharjasza Muszyńskiego i reżyserii Małgorzaaty Szyszki.
Tytuł "Listy do Skręcipitki" został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków.

Więcej informacji: listydoskrecipitki.blog.plZAPRASZAMY! 8 marca g.16.30 - Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu W tym dniu odbędzie się pokaz naszego filmu pt. "Nie zatrzymujcie się...", który zaprezentuje dr Domingo Adame Hernandez z Universytetu Veracruz, Xalapa, Meksyk. Po filmie rozmowa na temat związków teatru meksykańskiego z polskim.

Film prezentuje sylwetkę Jerzego Grotowskiego widzianą oczami meksykańskich artystów. W 2009 roku wraz z Arturem Sochanem (autorem zdjęć) i Marcinem Kozłowskim (studentem antropologii) udałam się nawyprawę tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku. Podczas podróży spotkaliśmy byłych współpracowników Jerzego Grotowskiego, którzy opowiedzieli nam o jego wpływie na ich życie i twórczość. W ten oto sposób mieliśmy szansę zapoznania się zarówno z archiwaliami jak i pracami, które obecnie prowadzą. Poznaliśmy kulturę Meksyku w kontekście wypraw: Antonina Artaud do Indian Tarahumara, Jerzego Grotowskiego do Huicholi, poszukiwań teatralnych w okolicy Amekameca w 1985 roku.

Dzięki wysiłkowi wielu osób mamy przyjemność zaprosić Państwa na filmowe spotkanie z:
Nicolás Núnez, reżyser, pedagog teatralny, założyciel Warsztatu Poszukiwań Teatralnych, UNAM, uczestnik programów Drzewo Ludzi i Teatru Źródeł w Polsce, organizator wyprawy do Sierra Huichola, brał udział w pracach Tybetańskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Indiach.
Jaime Soriano Palma, reżyser i pedagog teatralny uczestnik wielu warsztatów i spotkań roboczych, współpracował między innymi z Eugenio Barbą. Obecnie jest założycielem Laboratorio "Jerzy Grotowski" de Creación y Formación en Artes Escénicas (LartES) w Meksyku, uczestnik wyprawy do Sierra Huichola i prac Teatru Źródeł w Polsce, założyciel LARTES
Helena Guardia de Tagle, aktorka i malarka, dawny członek TIT/UNAM, uczestnik Teatru Źródeł w Polsce,
Aline Menasse, reżyser, aktorka, członek TIT/UNAM,
Refugio Gonzáles López, Indianin Huichol, plastyk/rzemieślnik, uczestnik Teatru Źródeł w Polsce, dawny członek TIT/UNAM,
Héctor Soriano Palma, dawny członek TIT/UNAM, (aktor), uczestnik i członek ekipy technicznej podczas wizyt Jerzego Grotowskiego w Meksyku,
Julitta Teresa Tomaszewska, aktorka, uczestniczka Teatru Źródeł, dawny członek TIT/UNAM,
Julio Gomez Hernández, aktor, tancerz, antropolog, dawny członek TIT/UNAM,
Jaime Winkler, psychiatra - specjalista psychodramy, wizytujący wydarzenia Teatru Źródeł w Polsce.

reżyseria i scenariusz: Małgorzata Szyszka, zdjęcia: Artur Sochan, Tadeusz Gastman, montaż: Barbara Mazurek
muzyka: Db15, tłumaczenie z hiszpańskiego: Marcin Kozłowski, Konsultacje: Teo Spychalski
tłumaczenie na język angielski: Paweł Prochnowski i Marek Benc, produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych, współfinansowanie: TVC Janusz Jaroszek. Zadanie zrealizowane ze środków Miasta st. Warszawy

Podziękowania dla Nicolása Núneza twórcy Taller de Investigación Teatral de la UNAM (TIT-UNAM), Jaime Soriano dyrektor Laboratorio "Jerzy Grotowski" de Creación y Formación en Artes Escénicas (LartES), Julio Gomez Hernandaz oraz Archiwum Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
Nie zatrzymujcie się... - film

Pokaz filmu "Miasta zagłady. Między Wieluniem i Złoczewem"

26 lutego o godz. 10.00 - premierowy pokaz filmu "Miasta zagłady. Między Wieluniem i Złoczewem" w reż. Małgorzaty Szyszki i Huberta Chudzio. Pokaz odbędzie się podczas konferencji naukowej "Wojna i okupacja w pamięci i świadomości mieszkańców małego miasta" organizowanej przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP. Zapraszamy!

26 lutego 2013, Audytorium im. W. Danka, Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, Kraków
Więcej - pobierz program Konferencji"Tragedia Grecka" w Środowiskowym Domu Samopomocy
Mieszkańcy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach serdecznie zapraszają na Spotkanie z okazji 10-lecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy, które odbędzie się 16 stycznia 2013 roku, o godz. 12.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sułkowicach. Z tej okazji zapraszamy na przedstawienie "Tragedia Grecka" autorstwa M. Szyszki, reż. Anna Obajtek-Biela.
Zaproszenie do pobrania: Zaproszenie17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych na Słowacji
23 - 26 październik 2012

25.10.2012 (STVRTOK), g. 17.16 - pokaz filmu "Mazateccy Szamani" - reż. Małgorzata Szyszka w ramach 17ETNOFILM CADCA
Więcej - pobierz program Festiwalu
www.etnofilm.skSZANOWNI PAŃSTWO,
ZAPRASZAMY na DZIEŃ OTWARTY FORUM DOBRYCH PRAKTYK
organizowany przez Fundację Sztuki Marebito w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych "Łaźnia"

6 października w godz. 10.00 - 18.30 (Radom, ul. Traugutta 31/33)

Szczególnie zapraszamy osoby pracujące w środowiskach zagrożonych wykluczeniem.
Prosimy o przekazanie tej informacji potencjalnie zainteresowanym.

Zgłoszenia: marebito@wp.pl

W dniach 6-7 października 2012 odbędzie się trzeci zjazd Forum Dobrych Praktyk - nowego projektu Fundacji Sztuki Marebito, którego zadaniem jest stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń i umiejętności dla animatorów działających w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Podczas zjazdów odbywają się pokazy filmów, dyskusje, warsztaty technik teatru fizycznego oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi - praktykami i ekspertami. Prezentujemy też działalność partnerskich organizacji z Turcji, Estonii, Norwegii i Słowacji, dokąd uczestnicy Forum wyjeżdżają w ramach projektu "Europa jako kultura w ruchu" (program Grundtviga).

Uczestnikami Forum są instruktorzy, animatorzy i wolontariusze pracujący z różnymi środowiskami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, (m.in byłymi prostytutkami, ośrodkami wychowawczymi, osobami dysfunkcyjnymi, osobami starszymi czy społecznościami małych wsi).

Podczas dnia otwartego 3. zjazdu przedstawimy szczegółowe informacje dotyczące celów istnienia Forum, zrealizowanych inicjatyw i planów na przyszłość.

Więcej - pobierz program Zjazdu

Projekt Europe as Moving Cultures (E=mcN) realizowany przez Fundację Sztuki Marebito ze środków UE w ramach Projektów Partnerskich Grundtviga DG Edukacja i Kultura, "Uczenie się przez całe życie"
www.frse.org.pl
www.grundtvig.org.pl
www.marebito.pl


Blekitny krąg zasada wewnętrznej konieczności
na podstawie dramatu Małgorzaty SzyszkiSenariusz: Kamila Wiatrzyk, Patryk Janusz, Małgorzata Szyszka
Wystąpili: Zacharjasz Muszyński oraz Katarzyna Chilinoniuk, Kamila Wiatrzyk, Patryk świerlikowski, Sebastian Walas
Organizacja: Patryk Janusz
Warsztaty prowadzili:
Autor zdjęć: Tadeusz Gastman
Montaż: Barbara Mazurek
Muzyka: Patryk świerlikowski, Poul Prochnowski
Kostiumy i charakteryzacja: Agata Uchman
Reżyser: Małgorzata Szyszka
Produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzieć Teatralno-Medialnych www.sgptm.pl
Projekt zrealizowany ze środkow Miasta st Warszawy

Błękitny krąg zasada wewnętrznej konieczności
Błękitny krąg to rodzaj bajkowej opowieści filozoficznej, w której młodzi ludzie kierując się zasadą wewnętrznej konieczności poszukują spełnienia swoich marzeń i pragnień. Artemida pragnie przewodzić, Wenus być najpiękniejsza, Dyskobol zwyciężać w walce, Myśliciel być najmądrzejszy. Spotykają się w kamiennym kręgu i oczekują na Mistrza, który ma im wskazać drogę. Jednak gdy Mistrz się pojawia ich pragnienia ulegają przemianie.

Relacja z planu filmowego "Błękitny krąg"

ZAPRASZAMY!!!!
Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztatach filmowych pt.: "Błękitny krąg", zakończonych realizacją etiudy filmowej to przyjdź do nas w sobotę startujemy o godz. 9.00. Spotkanie przy Amfiteatrze Bemowo koło fontanny. W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt telefoniczny 501392436 lub mailowy sgptm@tlen.pl.

PROGRAM WARSZTATÓW "BŁEKITNY KRĄG"

Sobota 28 lipca 2012
9.00-11.30 - Warsztat aktorsko-reżyserski (prowadzenie Małgorzata Szyszka www.szyszka.art.pl)
11:30-14.30 - Warsztat operatorski (prowadzenie Tadeusz Gastman)
14:30-15.00 - PRZERWA
15.00-17.30 - Warsztat kostium i scenografia w filmie (prowadzenie Agata Uchman)

Niedziela 29 lipca 2012
8.00-15.00 - realizacja zdjęć filmowych

Projekt jest realizowany ze środków Miasta stołecznego Warszawy.
Małgorzata Szyszka, www.szyszka.art.pl
Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych www.sgptm.pl

Program do pobrania: Warsztaty "Błękitny Krąg"OGŁOSZENIE
Poszukujemy kreatywnych osób chętnych do wzięcia udziału w młodzieżowym, warsztatowym projekcie filmowym pt.: "Błękitny krąg". Wszyscy zainteresowani będą uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach: warsztat aktorski, reżyserski, montażowy, operatorski, scenograficzny i kostiumowy oraz praca nad scenariuszem.

Spotkanie informacyjne odbędzie się dnia 17.07.2012 o godzinie 18:00 przed Amfiteatrem Bemowo przy fontannie. Przewidywana realizacja filmu: 28, 29. 07 na terenie Bemowa.

W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt telefoniczny: 501392436 lub mailowy: sgptm@tlen.pl
Projekt jest realizowany ze środków Miasta stołecznego Warszawy.
Małgorzata Szyszka, www.szyszka.art.pl, Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-MedialnychGrupa Bajtek Z Limanowej - wykonawcy "Gdzie jest król?"Niezwykły spektakl interaktywny na Bielanach
Drama i twórcza aktywność łączą pokolenia! To hasło projektu dla młodszych i starszych mieszkańców warszawskich Bielan.
Już 22 czerwca o godz. 16.30 w Bielańskim Ośrodku Kultury, ul. Goldoniego 1 odbędzie się premierowy pokaz przedstawienia przy którym miałam szansę współpracować - ZAPRASZAM!!!!!!!
Więcej:Informacja prasowaWarsztaty "Dziwierz"
9 maja 2012 w Teatrze Akademia przy ul. 11 Listopada w Warszawie odbyła się rejestracja warsztatu Dziwierz aut. Małgorzaty Szyszki. Poniżej kilka refleksju uczestniczek spotkania:

Co było dla mnie trudne
Ania:
1. Jak musiałam rozmawiać z drugą osobą za pomocą migów, a nie używając słów.
2. Na samym początku trudno było mi się dogadać z panami, bo wstydziłam się, że jak coś złego zrobię i powiem coś głupiego to się będą ze mnie wyśmiewali.
3. Na samym początku wkurzała mnie kamera, ale później się z tym oswoiłam.
4. Na początku nie wiedziałam jak się ruszać jak mieliśmy czuć się drzewem, bo nie wiedziałam, co mogę zrobić, a czego nie mogę.

Marlena:
Trudne było dla mnie na początku oswojenie się z kamerą i współpraca z zupełnie nieznanymi mi osobami, ale z czasem stawało się to coraz łatwiejsze.

Co mi się podobało, co było fajne:
Ania:
1. Jak poznałam się z p. Małgosią i z panami, to było mi lepiej wykonywać te różne zadnia.
2. Podobały mi się różne kombinacje.
3. Również podobało mi się, że umieliśmy razem współpracować, nikt się na siebie nie obrażał i fochów nie strzelał.
4. Podobał mi się temat zajęć.
5. Łatwe dla mnie było jak wykonywaliśmy zadania np. musieliśmy pokazać uczucia-miłość, zdenerwowanie i radość.

Marlena:
Ogólnie wszystko mi się podobało. Fajne były niektóre ćwiczenia, a najbardziej podobało mi się to z przeturlaniem drugiej osoby. Podobało mi się to, że w tych zajęciach było dużo ruchu, ponieważ nikt się nie nudził.

Co chcesz powiedzieć Pani Małgosi i aktorom?
Ania:
1. Że bardzo się cieszę z tych zajęć.
2. Mogłam ten czas spędzic fantastycznie i mogłam poznać jakichś wspaniałych ludzi.
3. Chciałabym mieć takie zajęcia bardzo często, a nie raz na jakiś czas.
4. Że państwo byli mili dla nas i dobrze bawili się z nami.

Marlena:
Przede wszystkim chciałabym podziękować za wspólną pracę. Świetnie mi się z wszystkimi pracowało i chciałabym, żeby takie zajęcia się powtórzyły."Gdzie jest król?"
Jury XIII Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych przyznało nominację Agnieszce Leśniak z zespołu Bajtek za rolę w spektaklu "Gdzie jest król?" autorstwa Małgorzaty Szyszki (finał 4 czerwca).
Grupa zakwalifikowała się do organizowanego przez Teatr Groteska przeglądu O smocze jajo.
Występ na Bulwarach pod Wawelem 02.06.2012 (sobota), około godziny 12.55

Zdjęcia z prezentacji spektaklu podczas XIII Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych w MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie.

TRAKTORKI 2012
Podczas I Przeglądu Teatralnego TRAKTORKI 2012 Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Ursusie wystawiła tekst "Gdzie jest król" aut. Małgorzaty Szyszki.XIII Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych

24 maja 2012
Grupa Bajtek zaprezentuje sztukę "Gdzie jest król?" podczas XIII Małopolskiego Spotkania Teatrów Gimnazjalnych w MDK im. A. Bursy w Krakowie.Seminarium "Arraigados en la magia - Zakorzenieni w magii"

26 kwietnia 2012
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

W ramach seminarium "Arraigados en la magia - Zakorzenieni w magii" organizowanym przez Koło Naukowe Hispanistów oraz Koło Naukowe Etnologów UAM Marcin Kozłowski zaprezentował film "Mazateccy Szamani" w reżyserii Małgorzaty Szyszki.

autor zdjęć: Artur Sochan
muzyka Db 15Festiwal Łata w Łomiankach
Zdjęcia ze spektaklu "Tragedia Grecka"

Łomiankowskie Atrakcje Teatrów Amatorskich
"ŁATA 2012"


Teatrzyk 4/6, Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów w Warszawie zaprezentuje "Tragedię grecką" na podstawie tekstu Małgorzaty Szyszki.

Serdecznie zapraszamy 27 kwietnia (piątek), o godz. 12.00
Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów w Warszawie

reżyseria i scenariusz: Beata Filipczak
muzyka: Danuta Jończyk - Grądzka

5. Łomiankowskie Atrakcje Teatrów Amatorskich 2012"Ołtarz Rostkowski" - Aleksander Owerczuk

W trakcie otwarcia wystawy Aleksandra Owerczuka - "Ołtarz Rostkowski" 21 lutego o godz. 16.00 w Auditorium Maximum UKSW, Ul. Wóycickiego 1/3 zostanie zaprezentowany film "Śladami Herberta po Lwowie", w reż. Małgorzaty Szyszki, zdjęcia Wojciech Jakubczak.

Tragedia grecka

Reżyseria: Jadwiga Kazana
Autorka tekstu: Małgorzata Szyszka

Zdjęcia pochodzą z XXV Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek" - Limanowa oraz II Przeglądu Artystycznego "O Smocze Jajo" - Kraków 2010.

Program - Teatr Codzienny


Pokaz filmowy - Cykl Dziedzictwo Jerzego Grotowskiego

W ramach TEATRU CODZIENNEGO prezentujemy:
E procedura 1 0 7 - na podstawie "Nocy Księżycowej" i "Solaris" S. Lema


Opowieść o ludzkich pragnieniach: chęci zatrzymania czasu i poszukiwaniu idealnej miłości, a także o konieczności przebaczenia. W świecie Lema rządzą komputery, które decydują o ludzkich losach. Zaś człowiek w sytuacji zagrożenia zaczyna kierować się instynktem, a nie zasadami i normami etycznymi.
www.eprocedura107.pl

W spektaklu biorą udział artyści scen warszawskich:
Marta Lewandowska, Piotr Duda, Paweł Iwanicki, Zacharjasz Muszyński, Jakub Urlich
muzyka i scenografia: Peter Łyczkowski
kostiumy: Agata Uchman
zdjęcia: Tadeusz Gastman
montaż: Barbara Mazurek
scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szyszka.

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta st. Warszawy
Produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatarlno-Medialnych www.sgptm.pl
Partnerzy: TVC JJ, TurboSuperSEO.pl, www.globnet.net, www.szczyt.pl, Ad Experts, Galeria Piksel, Galeria Funky Studio

Data: 9, 10, 11, 18, 19, 20. XII.2011, g. 20.00
Miejsce: Galeria Funky Studio, Plac Zbawiciela 2, Warszawa

Bilety:
9, 10, 11.XII.2011 - dobrowolne cegiełki na rzecz Stowarzyszenia GPTM www.sgptm.pl
18, 19, 20.XII.2011 - kupon konsumpcyjny w cenie 15,00 pln (kawa/herbata + ciastko)
rezerwacja: sgptm@tlen.pl

Polsko Ukraiński Wędrujący festiwal Filmowy BO!
23.09.2011, g. 16.00
Centrum wypoczynkowe Adrenalin-City w Łucku
Zapraszamy na pokaz filmów Małgorzaty Szyszki:
"Śladami Zbigniewa Herberta"
"Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina"
"Neczaj"
"Kumłyk"Program do pobrania: Festiwal BO!

More info: Monitor-pressPolsko Ukraiński Wędrujący festiwal Filmowy BO!
23.09.2011, g. 16.00
Centrum wypoczynkowe Adrenalin-City w Łucku
Zapraszamy na pokaz filmów Małgorzaty Szyszki:
"Śladami Zbigniewa Herberta"
"Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina"
"Neczaj"
"Kumłyk"Program do pobrania: Festiwal BO!

More info: Monitor-pressArtykuł "I met him only once"

Artykuł Małgorzaty Szyszki "I met him only once" napisany dla Journey (A Research Open Theatre)

plik pdf do pobraniaROZSTAJE 2011

Podróż na Wschód - 13th CROSSROADS Festival Krakow
24.07-31.07 2011 - Rynek Główny - Rotunda - PWST

Zaprzaszamy na pokaz naszych filmów:
"Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina", "Ukraińska dumka Fryderyka Chopina", "Neczaj" oraz "Kumłyk"
podczas FESTIWALU ROZSTAJE 2011.
Małgorzata Szyszka i Maciej Rychły

Strona festiwalu: ROZSTAJESpróbujmy razem - warsztaty sztuki aktorskiej
plakaty i program


opracowanie graficzne: Marzena Turek Gaś
po kliknięciu większa wersja

Program:do pobraniaZapraszamy na 2-dniowe warsztaty sztuki aktorskiej

Spróbujmy razem
Data: 4-5 czerwca 2011
Miejsce: Centralny Basen Artystyczny, Warszawa, ul. Konopnickiej 6
Ilości miejsc ograniczona do 15
Cena 250,00 pln

Warsztat skierowany jest do osób, które planują przystąpić do egzaminów na wydziały aktorski, reżyserski do jednej ze szkół artystycznych w Polsce a także do osób zainteresowanych teatrem i filmem. Zajęcia będą prowadzić absolwenci szkól artystycznych z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i filmowym: Redbad Klijnstra polski - aktor i reżyser, pochodzenia hol , związany z Teatrem Nowym, Teatrem rozmaitości w Warszawie, Jerzy Łazewski - zdobywca I nagrody na 32 Festiwalu Jednego Aktora we Wrocławiu, autor wielu książek na tematy poprawnej wymowy, Małgorzata Szyszka- reżyser teatralny i filmowy, pomysłodawczyni autorskiego warsztatu "Dziwierz", Paweł Iwanicki aktor współpracujący między innymi z takim reżyserami jak Jerzy Grzegorzewski, Mariusz Treliński, Maciej Wojtyszko.

Program i karta zgłoszeniowa:
do pobrania"Gdzie jest król" 18-21 maja 2011
Spektakl odbędzie się z okazji 32. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych "Dziatwa 2011" w Łodzi. Przedstawienie wykona Teatr Dzieci ze Świetlic Wiejskich w Bartkowie i Wełtyniu (filie Gryfińskiego Domu Kultury).
"Dziatwa" uważana jest za jeden z najważniejszych przeglądów teatrów dziecięcych w Polsce.

scenariusz: Małgorzata Szyszka
reżyseria: Maria PiznalPrzegląd Filmów Etnologicznych
Filmy "Mazateccy Szamani" i "Kumłyk" zostaną zaprezentowane 30 marca na Przeglądzie Filmów Etnologicznych.
Poniżej informacje wraz z programem.
Program do pobrania

Terminy projekcji konkursowych - Lato Filmów
Film "Amecameca" będzie zaprezentowany 2 kwietnia z okazji Lata Filmów.
Znane są już terminy projekcji w Scenariuszowym Konkursie Filmów Krótko i Średniometrażowych Krótkie i Dobre.
Szczegóły zamieszczone są na stronie Lata Filmów: latofilmow.pl
Jest też dostępny rozkład wszystkich festiwalowych projekcji: Harmonogram projekcji
Zapraszamy na festiwal Lato Filmów.

FFiA Lato Filmów w Warszawie
ul. Pasaż Ursynowski 1/111
02-784 Warszawa
tel/fax +48 22 405 41 46
mobile +48 502 986 148
michal@latofilmow.pl
www.latofilmow.pl@ction
13 i 14 stycznia 2011, godz. 19.00
Centralny Basen Artystyczny
ul. Konopnickiej 6, Warszawa www.basen.art.pl

reżyseria: Małgorzata Szyszka
obsada: Katia Paliwoda, Paweł Iwanicki, Piotr Duda
rezerwacje: 501392436Spełnienia w realizowanych przedsięwzięciach w Nowym 2011 roku życzy Stowarzyszenie GPTM.Studenci wiedzy o kulturze Instytutu Kultury Polskiej UW zapraszają na konferencję Animacja kultury od kuchni

Konferencja odbędzie się w dniach 13-14.01.2011 w budynku Instytutu Kultury Polskiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
Wstęp wolny!

Program konferencji:

Dzień pierwszy (czwartek, 13.01.2011)
Wysmażamy projekty


10:00 - 10:45 Maria Peryt, Fundacja For Music: Powstawanie fundacji i pierwsze projekty - uwagi praktyczne
11:00 - 12:00 Marcin Jasiński, Biuro Kultury Urzędu Miasta st. Warszawy: Współpraca Miasta z III sektorem - dotacje
12:15 - 13:15 Jarosław Kisielewski, Departament Mecenatu Państwa MKiDN: Programy Ministra - wnioski
13:15 - 14:00 PRZERWA
14:00 - 14:45 Fundacja Orange: Działania Fundacji Orange na rzecz wspierania inicjatyw kulturalnych
15:00 - 15:45 Piotr Duda, Centralny Basen Artystyczny: Niepubliczna instytucja kultury - próba definicji
16:00 - 16:45 Paweł Kos-Nowicki, Wojciech Walczak, Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna: Realizacja Projektów Fundacji w Oparciu o Różne Środki Finansowania

Dzień drugi (piątek, 14.01.2010)
Spijamy śmietankę


10:00-10:45 Beata Gula, Staromiejski Dom Kultury (Noc Poetów): Animacja kultury - dotacje i ich sens
11:00 - 11:45 Karina Koziej, Citybell Consulting: Kulturalny PR
12:00-12:45 Van Anh, Emilia Skiba i Jakub Królikowski, Fundacja Arteria (Festiwal Filmowy Pięć Smaków): Pięć Smaków - festiwal od kuchni
12:45-14:00 PRZERWA
14:00-14:45 Małgorzata Szyszka, Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych: @ction - teatr codzienny w przestrzeniach miasta Warszawy
15:00-15:45 Renata Piotrowska, Towarzystwo Prze-Twórcze: Projekty artystyczne - UNKNOWN i BREAK
16:00-16:45 Karolina Bieńko, Fundacja Filmowa Warszawa: Projekty filmowe - Etnokino i Kino AlchemiaPOKAZ FILMu AMEKAMEKAi TRANSMISJA PRACY z AKTOREM w wyk. Jaime Soriano (Meksyk)
W niedzielę 12.12.2010 o g.19.00 w Centralnym Basenie Artystycznym, ul. Konopnickiej 6, W-wa,
- odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego AMEKAMEKA, Jerzy Grotowski w Meksyku, reż. M.Szyszka, zdjęcia. A.Sochan, montaż B. Mazurek, muzyka db15, tłumacz M. Kozłowski, M.Kolenda
- następnie połączymy się on-line z Meksykiem i na tyle na ile nam pozwolą warunki techniczne odbędzie się transmisja pokazu pracy reżyserskiej JAIME SORIANO z aktorem ROBERTO CARLOS GONGORE LUKE, muzyka: OMAR SORIANO PALMA
ZAPRASZAMY !!!!!
wstęp wolny
Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
www.sgptm.pl
sgptm@tlen.pl
501392436

Ponieważ Jaime Soriano Palma nie może w tej chwili przyjechać do Polski, warsztaty i pokaz pracy warsztatowej zostały przeniesione na wiosnę 2011.SKIN, Performance
4 grudzień 2010, 21.00 - 23.00
PKiN SALA TROJKA
pl. Defilad 1
Warsaw, Poland

@CTION
Opowieść o miłości od pierwszego kliknięcia!!!!!
On , Ona i Ten trzeci.
Ci dwaj. Ona samotna.
Opowieść o ludziach spędzających czas przed monitorami komputera.

5.12.2010, godz.19.00
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6 , Warszawa
Czas ok.: 50minut

On13579 nudzi się, szuka wrażeń, porusza się na granicy
przyzwoitości. Ona54321 to kobieta delikatna i ostrożna. On67890
zawisł w przestrzeni wirtualnego świata i boi się podjąć decyzję.

@ction dzieje się symultanicznie w przestrzeniach prywatnego mieszkania. Widz ma szansę zaobserwować jak codziennie wykonywane przez nas czynności zmieniają się w gesty teatralne. Trzy postaci zamknięte w czterech ścianach próbują nawiązać ze sobą kontakt poprzez internet. W ten sposób kreują swoje wizerunki i wirtualne światy. Czego pragną, czego szukają i o czym myślą? Dlaczego ukrywają się za sylwetkami awatarów?

Informacje na stronach:
www.actionproject.pl
www.basen.art.pl
www.szyszka.art.pl
www.sgptm.pl

Reżyseria: Małgorzata Szyszka, Występują: Marta Lewandowska/Katia Paliwoda, Paweł Iwanicki, Daniel Banaczek/Piotr Duda, Scenariusz: Praca zespołowa pod opieką Małgorzaty Szyszki (Katia Paliwoda, Marta Lewandowska, Paweł Iwanicki, Barbara Mazurek, Piotr Bulak, Daniel Banaczek oraz posty internautów)
Konsultacje merytoryczne: Janusz Borysiak/Scenografia: Agata Uchman Kostiumy: Aleksandra Świtalska/
Produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
Projekt zrealizowano ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy

Cena biletu: 20,00 złotych (liczba miejsc ograniczona)
Rezerwacje:www.basen.art.pl, tel. 22-339 07 60, 501392436, rezerwacje@basen.art.plTeatr Emocji i Wyobraźni: imponderabilia
27.11, godz. 19.30
Zaproszenie@CTION - Spektakl multimedilany 26, 27.11 oraz 5.12 godz.19.00
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6 , Warszawa
Czas ok.: 50minut

Teatralne AKCJE - Teatr Codzienny w przestrzeniach miasta Warszawy WARSZAWA-MEKSYK
WARSZTATY INTERDYSCYPLINARNE pt. PAMIĘĆ MIASTA

4-8.12.2010 godz.10.00-14.00
Celem warsztatów "Pamięć miasta" jest zebranie aktorów, tancerzy, choreografów, muzyków, plastyków i wejście z działaniami artystycznymi w przestrzeń miasta. Punktem wyjścia będzie idea teatru ubogiego Jerzego Grotowskiego. Warsztat ten jest częścią programów akademickich pt. "Pamięć miasta", który został zaczerpnięty z wymiany z artystami z całego świata. Warsztaty prowadzić będą Jaime Soriano Palma, Roberto Carlos Góngora Luke oraz Omara Soriano Lopez (Laboratorio de Artes Escénicas"Jerzy Grotowski Meksyk)

Strona Projektu
Pokaz pracy Jaime Soriano LAerTESTeatr Codzienny
8.12.2010, godz. 19.00-22.00

godz. 19.00 pokaz pracy warsztatowej PAMIĘĆ MIASTA-WARSZAWA

godz. 19.30 pokaz spektaklu DISSETION IN THE LIVING BODY reż. Jaime Soriano Palma, obsada: Roberto Carlos Góngora Luke, (Laboratorio de Artes Escénicas\"Jerzy Grotowski) LAerTES

godz. 20.30 prezentacja filmu dokumentalnego TROPAMI GROTOWSKIEGO PO MEKSYKU, reż. Małgorzata Szyszka, zdjęcia Artur Sochan, montaż. Barbara Mazurek Zdjęcia do film zrealizowano podczas wyprawy meksykańskiej Małgorzaty Szyszki Artura Sochana w 2009 roku z okazji Międzynarodowego Roku Jerzego Grotowskiego. Jest to produkcja niezależna, niszowa pod patronatem Stowarzyszenia Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych.

godz.21.00 spotkanie z publicznością - prezentacja działalności LAerTES (materiały filmowe)
Impreza transmitowana przez Internet przez: e-chanel DanzaNet TV

CENTRALNY BASEN ARTYSTYCZNY
ul.Konopnickiej 6, Warszawa
Centralny Basen Artystyczny
Organizator: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno- Medialnych
SGPTM
sgptm@tlen.pl Finansowanie: Urząd Miasta st. Warszawy, Ambasada Meksyku
Patronat honorowy: AMBASADA MEKSYKU

Wystawa z okazji 90-lecia Społem PSS w Ostrowie Wlkp.
Szanowni Państwo, w związku z jubileuszem 90-lecia "Społem" PSS w Ostrowie Wielkopolskim, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy "Irena Anders. Moja Wielka droga".
Dzięki wsparciu i uprzejmości ostrowskiego Muzeum oraz Stowarzyszenia Grupa Przedsięwzięć Teatralno - Medialnych udało się sprowadzić do naszego miasta projekt, który zrealizowano z okazji 90. urodzin Generałowej w ramach rządowego projektu "Polska!Year" promującego polską kulturę na Wyspach Brytyjskich.
Wernisaż jest rodzajem prezentu od Zarządu Spółdzielni dla wszystkich Ostrowian. Nie co dzień trafia się okazja, by przybliżyć mieszkańcom, i tym starszym i tym młodszym, historię w takiej formie. Zapewne zwiedzających zaskoczy kilka faktów, które na zawsze związały losy naszego miasta i zdobywców Monte Casino.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na fotograficzną podróż przez życie Ireny Anders, życząc Państwu niezapomnianych wrażeń.

Informacje i relacje o wystawie w Ostrowie:
Telewizja internetowa ostrow24.tv
Polska Lokalna w Interia.pl

Notka prasowa:
Polska Lokalna w Interia.plWarsztaty "Przykłady edukacyjno artystycznych projektów kształtujących więzi społeczne"
17-18 listopada 2010
warsztaty odbędą się podczas Międzynarodowego Forum Praktyków Dramy w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej
Szczegóły dotyczące przyjmowania zgłoszeń oraz dokładny program:
Międzynarodowe Forum Praktyków DramyFestwial Teatru Błądzących
23 października 2010, godz. 20.45
film Małgorzaty Szyszki: "Mazateccy Szamani" - pokaz przedpremierowy, 28 min., Sala Carmina

24 października 2010, godz. 22.30
film Małgorzaty Szyszki: "Ukraińska dumka Fryderyka Chopina", 35 min., Sala Carmina

Program do pobraniaIrena Anders. Moja wielka droga
15 października 2010, Muzeum Miasta Ostrów Wielkopolski
Otwarcie wystawy "Irena Anders. Moja wielka droga"II Zlot Dudziarzy Europy
16 października 2010, godz.15.00, Pałac Radziwiłów w Antonininie
- projekcja filmu "Historia pewnej ryciny" (2009), w reż. M. Szyszki, scen. M.Rychły, prod. Stowarzyszenie GPTM
- muzyka fortepianowa F. Chopina
- "Dudziarze na szlakach wędrówek Chopina" /Wielkopolska, Beskidy, Słowacja, Czechy, Francja, Anglia-Szkocja, plus zwiedzanie pałacu

Szczegółowe informacje
Program do pobrania